Чавунна чи сталева топка | в чому різниця і яку топку купити

“На колір і смак товариш не всяк”. Якщо ви задумали купити камінну топку і запитуєте себе, що краще - чавун чи сталь, то однозначну відповідь навряд чи знайдете. Адже її просто не існує. І чавун, і сталь є ідеальними матеріалами виробництва топок. Інакше вони просто не були б такими популярними. Тому, що обирати залежить тільки від вас.

І все ж в цій статті ми спробуємо пояснити різницю між чавунними і сталевими топками, аби ви змогли купити топку для каміна саме таку, яка ідеально підійде для вашого будинку.

Як купити камінну топку: загальні поради

Перш за все слід відзначити, що топки для камінів відрізняються не лише матеріалом, з якого виготовлені. Вибирати топку слід сукупно з іншими параметрами, такими як:

  • вид палива (дрова, пелети, газ)
  • потужність і здатність обігріти максимальну площу
  • розміри та габарити (висота, ширина, глибина, вага, діаметр димоходу)
  • спосіб розміщення і огляду вогню (прямі, кутові, тунельні або тристоронні топки)
  • спосіб відкриття дверцят (для закритих топок) - бічні або з гільйотиною

Детальніше про кожен з цих параметрів ми писали в статті Як вибрати камін: види топок для каміна та їх особливості

Чавун чи сталь: як вибрати топку для каміна

Твердопаливні топки (тобто ті, що працюють на дровах) за своєю конструкцією і принципом роботи мало чим відрізняються, незалежно від матеріалу, з якого зроблені. Втім, і чавун, і сталь мають свої особливості, які впливають на енергоефективність каміна.

Чавун чи сталь: як вибрати топку для каміна

Чавунна топка для каміна: характеристика і переваги чавуну

Топки з чавуну почали виготовляти ще на початку XIX ст. До сьогодні це класичний варіант топки, своєрідний еталон у виробництві камінних вкладів. Але чому чавун такий популярний? 

Власне чавун - це сплав заліза з вуглецем (понад 2 % вуглецю за масою) та іншими елементами. Цей матеріал має максимальну теплоємність і теплову інерційність, що надзвичайно важливо для опалювального пристрою. 

Простими словами, чавунна топка швидше нагрівається і довше зберігає тепло після згасання вогню в каміні. 

Чавунний камін поширює тепло приміщенням м'яко і плавно. Кімната нагрівається рівномірно, а температура залишається комфортною впродовж багатьох годин, навіть коли камін вже не горить.  Все це завдяки тому, що чавун накопичує тепло в своїх стінках і повільно віддає його. Завдяки великій товщині її стінок (від 8 до 14 мм), топка може максимально накопичувати тепло, вироблене каміном. 

Чавунна камінна топка стійка до перепадів температури, тож ймовірність деформацій такої топки мінімальна. Крім того, чавун не схильний до корозії, тому прослужить така топка довго. 

До недоліків чавуну можна зарахувати те, що вони важкі. Це ускладнює їх монтаж і додає вимог до несучої здатності підлоги в місці установки каміна. Та й вигляд чавунного лиття досить грубий і впишеться не у всякий інтер’єр.

Технічні характеристики чавунної топки

Найчастіше печі і топки для камінів виготовляють з так званого вермикулярного, або сірого чавуну. Це високоякісний сплав заліза з вуглецем, в якому весь вуглець, або його частина, знаходиться у вигляді графіту. Крім заліза і вуглецю такий сплав містить кремній, марганець, фосфор і сірку. 

Вермикулярний чавун відрізняється високою міцністю і теплопровідністю. Такі камінні топки добре проводять тепло і віддають його впродовж кількох годин після процесу горіння.

Чавунна камінна топка з вермикулярного чавуну має такі технічні характеристики:

  1. Чавунний корпус камінного вкладу щільний, важить не менше 100 кг;
  2. Подвійні чавунні стінки по периметру камери згорання вберігають корпус від перегріву і деформації і дозволить використовувати топку в режимі безперервного горіння;
  3. Щільні вермикулітові пластини по периметру камери згорання (так звана система вторинного допалювання газів);
  4. Система забору повітря з вулиці;
  5. Герметичні шнури по периметру скла в дверцятах топки, які забезпечують герметичність і очищення скла.

Сталева топка для каміна: характеристика і переваги сталі

Сталеві камінні топки свого часу перевернули стандартне уявлення про те, яким має бути камін. М’яка і піддатлива сталь дозволила проектувати топки для камінів нестандартних форм і розмірів, а здатність сталі блискавично нагріватися і віддавати тепло перетворила сталеві каміни на справжній тренд опалювальної техніки.

Сталь - це сплав заліза з вуглецем (від 0.02 до 2,14 % вуглецю) і домішок (кремній, марганець, сірка, фосфор та гази). Для того, щоб сталева топка чи піч витримували високі перепади температур, сталь для корпусів виплавляють за спеціальною технологією. Саме від якості виплавки і однорідності матеріалу буде залежати, чи стане топка жаростійкою і витривалою. 

Для поліпшення якості сталі в сплаві зменшують вміст шкідливих домішок, а для збільшення однорідності використовують легуючі добавки (з лат. ligare «пов'язувати»), які зменшують зернистість і покращують термостійкість матеріалу. 

До легуючих елементів відносяться:

  • хром (Cr) - підвищує твердість і міцність, збільшує корозійну стійкість
  • нікель (Ni) - покращує корозійну стійкість, підвищує міцність і пластичність
  • молібден (Mo) - збільшує пружність, антикорозійні властивості і опір окисленню при високих температурах
  • вольфрам (W) - перешкоджає росту зерен при нагріванні, сприяє усуненню крихкості
  • ванадій (V) - підвищує твердість і міцність, збільшує щільність стали
  • титан (Ti) - підвищує міцність і щільність сталі, покращує опір корозії
  • алюміній (Al) - підвищує жаростійкість сталі
  • мідь (Cu) - підвищує корозійну стійкість 

У більшості випадків легуючі елементи додаються в незначних кількостях — десяті частки відсотка (низьколегована сталь), але деякі з них від декількох до 10–15% і навіть більше. Таку сталь називають високолегованою.

Низько- і високолегована сталь володіє високою жаростійкістю і теплопровідністю. Така особливість дозволяє сталевим топкам і печам швидше відводити тепло від корпусу приладу в приміщення. Сталевий корпус герметично зварюється швами. Це надійніше, ніж ущільнені герметиком чавунні конструкції, які з часом потребують заміни. 

Ще одна перевага сталі - її пластичність. Це дозволяє проектувати різноманітні сучасні сталеві камінні топки і не обмежує виробника в дизайні. 

Детальніше про сталеві топки читайте в статті Переваги сталевої топки для каміна

Технічні характеристики сталевої топки

Багато хто помилково вважає, що сталь гірший матеріал для камінних топок, ніж чавун. Вона швидко нагрівається і швидко охолоджується, до того ж  менш стійка до високих температур. Але сталева топка зроблена не зі звичайного листу металу. Для її виробництва використовується міцна жаростійка котлова легована сталь товщиною не менше 4 мм. 

Камера згорання сталевих топок оснащена товстими захисними панелями з таких матеріалів як шамот, вермокуліт, керамот, нероліт тощо. Вони захищають камеру від перегріву і деформації.

Якісна сталева топка обов’язково має такі технічні характеристики:

  1. Захисні бічні стінки з ізолюючого матеріалу (шамот, вермокуліт, керамот, нероліт) у співвідношенні 1:3 (вага камінної топки/вага внутрішнього футерування);
  2. Вага камінної топки від 150 кг до 450 кг;
  3. Можливість підводу повітря з вулиці;
  4. Система вторинного допалювання газів;
  5. Щільні герметичні шнури по периметру скла в дверцятах топки, які забезпечують герметичність каміна та очищення скла за допомогою системи вторинного допалювання газів.

Чим відрізняються чавунна і сталева топки

Матеріал камінної топки буде визначати її енергоефективність і потужність, зовнішній вигляд і ціну. Порівняємо чавунні і сталеві топки за наступними параметрами:

  • Швидкість нагрівання і енергоефективність
  • ККД і площа обігріву
  • Монтаж
  • Особливість в догляді
  • Дизайн
  • Ціна

Швидкість нагрівання і енергоефективність топок

Сучасні чавунні і сталеві топки нагріваються досить швидко. Вони спроектовані таким чином, що однієї закладки дров вистачає на кілька годин автономної роботи. Такі топки називають камінами тривалого горіння

Головну відмінність між чавунною і сталевою топками можна відчути, коли вогонь в каміні погасне. Завдяки товщині стінок, чавунна топка зберігатиме тепло довше, ніж сталева, яка охолоджується швидше.

Натомість сталева топка швидше розігріється. Тож якщо обираєте такий камін, який одразу ж після закладки дров буде тішити теплом - купуйте сталеву топку. Якщо хочете, аби топка гріла навіть без вогню - зупиніть свій вибір на чавунній.

Топки чавунніТопки сталеві
повільно нагріваютьсяшвидко нагріваються
довго зберігають теплотепло зберігається недовго​

ККД і площа обігріву сталевих і чавунних топок

Сьогодні виробники намагаються зробити топки з максимально високим ККД. Тож великої відмінності між чавунними і сталевими топками в цьому параметрі ви не знайдете. 

При меншій кількості спалених дров і чавунна, і сталева камінна топка здатні обігріти велику площу приміщення. Все залежить не так від матеріалу топки, як від її потужності. Розраховується вона для обох топок за формулою 1 kW енергії 10 кв. м. опалювальної площі.

Монтаж чавунних і сталевих топок

Чавунні топки громіздкі і важкі. Це ускладнює їх монтаж і додає вимог до несучої здатності підлоги в місці установки каміна. Щоб встановити таку тому, слід заздалегідь перевірити стіну і підлогу будинку, підготувати нішу для топки і тільки тоді починати монтаж. При цьому встановлюють чавунні топки, як правило, ще на початкових етапах ремонту.

Натомість компактні розміри і вага сталевих топок дозволяють встановлювати їх практично в будь-якому зручному місці. Крім того, сталеву топку можна монтувати на будь-якому етапі ремонту. Триватимуть роботи впродовж всього одного-двох днів, що мінімум в 3 - 4 рази швидше, ніж інсталяція чавунного каміну. 

Детальніше про монтаж топок читайте в статті Монтаж сталевої топки

Особливість в догляді топок з чавуну і сталі

Чавунна топка дуже проста в догляді. Оскільки чавун не схильний до корозії, обробляти його нічим не потрібно. Та й на чорних стінках чавуну сажа буде непомітною. Завдяки тому, що чавун нейтральний до впливу хімікатів, на його стінках сажа майже не накопичується. 

Для підтримання чистоти в такій топці достатньо час від часу протирати корпус вологою ганчіркою. Завдяки тому, що чавун нейтральний до впливу хімікатів, на стінках топки не накопичується сажа. 

Сталева топка натомість вимагає особливого догляду. Наприклад, видалення сажі зі стінок, її слід обробляти спеціальними хімічними засобами.

І чавунні, і сталеві топки оснащені системою “чисте скло”. Це коли повітря в топці подається зверху вниз і згорає. Коли воно надходить в камеру горіння каміна, то омиває скло і використовується для процесу горіння, а тоді виходить через димохід. Тож додатково чистити скло в топках з цією опцією не потрібно, що дуже зручно.

Дизайн чавунних і сталевих топок для камінів

Те, що одразу кидається в очі - це дизайн. Візуально тут в чавунних і сталевих топках найбільша різниця. 

Оскільки топки з чавуну є суцільнолитими, тому дизайн обмежений декількома варіантами. В основному це класичні квадратні камінні вклади з прямим або кутовим склом. Вигляд чавунного лиття досить грубий і впишеться не у всякий інтер’єр.

Сталь більш гнучка і пластична, тому існує безліч варіантів дизайну сталевих топок. Сталеві топки можуть бути прямими, кутовими, тунельними, тристоронніми, з гільйотиною тощо. Крім того, вони відрізняються за розміром і формою. Сталь можна пофарбувати в різний колір, нанести гравіювання чи зробити красивий портал для топки.

Ціни на чавунні і сталеві топки для камінів

На ціну топки впливає багато факторів: виробник, якість матеріалів, потужність, розміри і дизайн. Тим не менше, купити сталеву топку недорого значно простіше, ніж чавунну.

Якісний чавун коштуватиме більше, ніж сталь. Натомість сталь простіша у виробництві і дешевша в ціні.

Viber Telegram WhatsApp Messenger info@saven.ua Подзвонити менеджеру
нагору